Horizontal Digital LED Profile Projector, Optical measuring Profile Projector RPH400-3015
RAYTECH NDT INSTRUMENT CO.,LTD
Contact Now
Brand Name : Raytech
Model Number : RPH400-3015
Certification : CE ISO
Place of Origin : China
MOQ : 1unit
Payment Terms : Western Union, T/T, L/C
Supply Ability : 500units per month
Delivery Time : 5~8working days
Packaging Details : Standard Export Package
Working Stage Size : 455x126mm
Working Stage Travel : 300x150mm
Focusing : 120mm
Resolution : 0.0005 mm
Digital Readout : DP400
Contact Now
Horizontal Digital LED Profile Projector, Optical measuring
Profile Projector RPH400-3015
Features:
1. The lifting system adopts cross roller rail and precision screw drive, which makes lifting drive
more comfortable and stable;
2. Coating process reflector, clearer image and great dustproof;
3. Adjustable contour and surface illumination, to meet with difference workpiece demand;
4. Imported high light and long using life LED illumination, to ensure precision measurement
demand;
5. High resolution optical system with clear image and magnification error is less than 0.08%;
6. Powerful Bi-axial fan cooling system,highly increase using life;
7. Powerful and colorful DRO DP400,realized fast and accurate 2D Measurement;
8. Built-in Mini-printer, can print and save data;
9. With standard 10X objective, optional 5X,20X,50X,100X objective,rotary table, foot
switch ,clamp, etc.
Specification:
Product Name
Ø400mm Digital Horizontal Profile Projector
Mode
RPH400-3015
Code #
Working Stage Size
455x126mm
Working Stage Travel
300x150mm
Focusing
120mm
Accuracy
≤3+L/200(um)
Resolution
0.0005 mm
Loading Weight
15Kg
Screen
Dia:412mm,Measurement Range ≥ Ø400
Rotation Angle 0~360° ;Resolution: 1’or 0.01°,accuracy 6’
Digital Readout
DP400 (510-340)Multifunction colorful LCD digital readout
Illumination
Contour Illumination:3.2V/10W LED;Surface Illumination:220V/130W LED
Working Environmental
Temp:20℃±5℃,Humidity:40%-70%RH
Power Supply
AC110V/60Hz; 220V/50Hz,150W
Dimension
1099x1455x633mm
Package Dimension
1157x1355x653mm